Teletext
Teletext je naprosto nedílnou součástí všech nových televizí a set-top-boxů. V dnešní době, kdy má téměř každý přístup na internet už teletextové vysílání nehraje tak velkou roli jako tomu bylo v minulosti, ale teletext má stále svůj smysl a mnoho lidí ho denně využívá. Teletext je součástí vysílání jednotlivých televizních kanálů a přináší divákům textové informace z různých oblastí. Obvykle bývá jeho součástí televizní program, zpravodajství z domova i ze světa, sportovní výsledky a různé další zajímavosti. Teletext vznikl roku 1970 ve Velké Británii a rychle se rozšířil do celého světa včetně naší země. V Československu bylo zahájeno vysílání teletextu 1. května 1988. Ze začátku vysílal pouze na jednom televizním okruhu a v prvních letech jej mělo možnost sledovat pouze minimum lidí – koncem 80. let mělo televizor, který by umožňoval příjem teletextu jen velmi omezené množství diváků. Postupem času se ale teletext stal běžným standardem a dnes už se televizory bez teletextu ani nedělají.
Technické informace o teletextu
Teletextové vysílání je vlastně přenosem textových informací pomocí televizního signálu. Jeho vysílání je realizováno pomocí datových bloků, tzv. paketů. Vysílání probíhá pomocí číslicových signálů, jejichž část tvoří informace pro teletextový dekodér televizoru a část tvoří adresy, kterým odpovídají jednotlivá písmena, čísla a další znaky. Toto vysílání je řízeno teletextovým procesorem. Obraz teletextu je tvořený 25 řádky a každý z nich obsahuje celkem 40 znaků. Teletext má vždy maximálně 800 stran a to od strany 100 po stránku 899. Jednotlivé strany teletextu pak ještě mohou být tvořeny několika podstránkami. U starších typů televizorů, které nemají teletextovou paměť, je prohlížení teletextu pomalejší a musíme na načtení další stránky chvilku čekat, novější typy televizorů už jsou rychlejší a jednotlivé strany se nám načtou okamžitě.
Teletext v České republice
Teletextové vysílání u nás má dlouhou tradici – letos je tomu už 25 let, kdy bylo vysílání teletextu zahájeno ještě v tehdejším Československu. Dnes má svůj teletext celá řada televizních stanic, ale absolutní jedničkou stále zůstává veřejnoprávní Česká televize. Kromě ní ale mají svoje teletextové stránky také další velké televizní stanice, jako je Nova, iPrima nebo Barrandov. Naopak nově vzniklé menší kanály nebo různé satelitní a kabelové stanice už mnohdy teletext nemají.
Teletext na programech České televize
Teletextové vysílání je součástí všech čtyř programů veřejnoprávní České televize. Kromě ČT1 a ČT2 je teletext vysílán i u zpravodajské ČT24 a sportovní ČT Sport. Rozsah teletextu na jednotlivých programech České televize se ale liší. Teletext na programu ČT1 je vlajkovou lodí všech teletextů ČT. Obsahuje spoustu zajímavých informací z různých oblastí a patří mezi špičku mezi českými teletexty. Základem teletextu ČT je zpravodajství. Aktuální a v průběhu dne neustále aktualizované zprávy najdeme od strany 110 (zpravodajství z domova) a 130 (zpravodajství ze světa). Další důležitou rubrikou je počasí, které začíná na straně 170 a najdeme zde předpověď na aktuální i následující dny, počasí nejen v ČR, ale i ve světě, biopředpověď, informace o řekách nebo o kvalitě ovzduší. Strany 200 až 299 pak patří sportovnímu zpravodajství. Sport na teletextu České televize má svou významnou a nezastupitelnou roli a právě sportovní zprávy a aktuální výsledky patří na teletextu k těm nejvyhledávanějším. Strany 300 až 399 jsou vyhrazeny informacím o televizním programu všech kanálů České televize. Najdeme zde TV program všech čtyř stanic veřejnoprávní televize až na týden dopředu a bližší informace o jednotlivých pořadech a filmech. Od strany 400 začínají stránky ČT. V nich si můžeme přečíst novinky a zajímavosti ze světa České televize, informace o nových pořadech, sledovanost programů i teletextů ČT, informace o výlukách vysílačů atd. Na straně 420 pak najdeme nabídku produktů České televize, jako jsou DVD, CD nebo knihy. Kulturní rubrika začíná na straně 430 a její součástí jsou informace o nových filmech v kinech, programy divadel a informace o koncertech a hudebních vystoupeních v klubech. Následuje rubrika Finance, která má prostor na stranách 500 až 599. V ní nalezneme aktuální stavy na světových burzách, nejnovější kurzy české koruny a dalších měn, kurzy podílových fondů atd. Součástí rubriky Finance jsou také informace o veletrzích a výstavách, přílety a odlety z pražského letiště v Ruzyni, ekologické zpravodajství a novinky pro zdravotně postižené. Na straně 600 pak začíná rubrika Zájmy. Ta je rozdělená do osmi samostatných kategorií – Věda a technika, Vaříme s teletextem, Auto-moto, Počítač,internet,mobily, Digitalizace, Pro chvíle oddechu, Zdravý styl a Panorama. Poslední a velmi důležitou je pak rubrika Sport + Sázky. V ní najdeme tabulky a výsledky fotbalových lig, aktuální výsledky, kurzovou nabídku sázkové kanceláře Tipsport a informace o vylosovaných číslech v loterijních hrách od Sazky.
Důležitou součástí teletextu jsou také skryté titulky, které jsou u vybraných pořadů k dispozici na snadno zapamatovatelné stránce 888. Na programech ČT 2 a ČT 24 pak Česká televize provozuje zkrácenou verzi svého teletextu pod názvem Teletext Expres. U novějších televizorů a set-top-boxů to vyjde nastejno, ale u starších typů diváci ocení rychlejší načítání stránek. Teletext Expres obsahuje pouze několik vybraných nejdůležitějších rubrik z teletextu České televize – konkrétně se pak jedná o aktuální zpravodajství a počasí, sport, programy ČT, finanční a burzovní zprávy, panorama a informace pro sázkaře. Na programu ČT Sport pak Česká Televize vysílá pouze informace a zpravodajství týkající se sportu – kromě televizních programů ČT je zde už jen kompletní sportovní rubrika, panorama a informace a aktuality pro sázkaře. Zajímavostí je, že právě teletext ČT Sport je suverénně nejsledovanějším teletextem v České republice – svědčí to nejen o jeho vysoké kvalitě, ale i o tom, že teletextové informace vyhledávají zejména příznivci sportu a sázkaři, kteří zde hledají aktuální výsledky sportovních klání.