Teletext na TV NovaTeletextové stránky nechybí ani na nejsledovanější české televizní stanici, tedy na Nově. Zajímavostí určitě je, že zatímco sledovanost Novy jako televizního kanálu byla vždy vyšší než u programů veřejnoprávní České televize, u teletextu se Nově nikdy nepodařilo dosáhnout úspěchu ČT a její teletext má výrazně nižší sledovanost. Co vše na teletextu TV Nova najdeme? Řazení stránek je podobné jako u ČT – nejdříve je na řadě zpravodajství, které začíná od strany 110. U jednotlivých zpravodajských příspěvků však Nova vsadila na jinou strategii než ČT a zatímco na České televizi má každá zpráva vždy jen jednu stranu, na Nově má každá zpráva na teletextu hned několik podstránek, běžně kolem tří až pěti. I obsahově je zpravodajství výrazně odlišné, Nova ho má – podobně jako svoje televizní zprávy – výrazně bulvární, na rozdíl od seriózního zpravodajství ČT. Od strany 200 pak začíná sportovní rubrika. Sportovní zprávy jsou však řazeny od strany 170 a v rubrice Sport je pouze kurzová nabídka sázkové kanceláře Chance, se kterou teletext Novy spolupracuje. Na straně 300 pak začíná televizní program. Na teletextových stránkách s programem najdeme nejen TV program nejen hlavní stanice Nova, ale také ostatních kanálů této televize – tedy Nova Cinema, Fanda, Smíchov, Telka, Nova Sport a česká verze MTV. Od strany 360 začínají stránky Novy s informacemi o tom, jak naladit jednotlivé kanály nebo se sledovaností pořadů Novy. Strana 400 je vyhrazena kulturní rubrice, jejíž součástí jsou ale pouze informace o filmových premiérách na plátnech českých kin. Mezi další rubriky teletextu Novy patří Astrologie od strany 470, Chat 24 na straně 500, od strany 560 Cestování a od strany 800 Seznamka. Stejně jako u teletextu veřejnoprávní České televize, tak i na Nově jsou skryté titulky na straně 888. Nevýhodou je každopádně velké množství reklam, kterých je na teletextu TV Nova skutečně hodně. U dalších programů Novy jako je Nova Cinema, Fanda, Smíchov a Telka už se klasický teletext nevysílá a jeho součástí jsou pouze skryté titulky na straně 888.

Teletext na TV Prima

I druhá nejsledovanější komerční televize má svoje teletextové stránky. Teletext TV iPrima sice ani zdaleka nedosahuje sledovanosti teletextu České televize, v podílu sledovanosti měl ale za rok 2012 vyšší podíl než teletext Novy. Co vše teletext Primy obsahuje? Teletext TV Prima není tolik obsáhlý jako u České televize a více se podobá teletextu Novy. Stejně jako u ostatních kanálů, i zde se začíná zpravodajstvím, které je od strany 110 a obsahuje zprávy z domova, ze sportu, ekonomiky, společnosti, kultury, fotbalu, motosportu a od strany 190 předpověď počasí. Na straně 200 začíná sportovní rubrika, která je tvořena ve spolupráci se sázkovou kanceláří Fortuna a její součástí je především výsledkový servis. Od strany 300 je pak TV program, informace o jednotlivých filmech, čísla sledovanosti, informace o příjmu Primy a program stanice Prima Zoom. Stránkou 400 začínají magazíny – o vaření, o počítačích a internetu, o filmu, auto-moto atd. Zbytek teletextu pak tvoří hlavně různé reklamy apod. Nechybí samozřejmě skryté titulky a to jako vždy na straně 888. Pokud jde o zbylé tři programy Primy, tak na Primě Cool a Primě Love teletext je, ale pouze v omezené míře a kromě TV programu je jejich součástí jen pár rubrik. Prima Zoom zatím teletext nevysílá.

Teletext na dalších českých programech

Kromě tří hlavních televizních skupin (Česká televize, Nova, iPrima) vysílají teletext i některé další české televizní kanály. Patří mezi ně např. plnoformátová celoplošná TV Barrandov, která má na svém teletextu kromě reklam hlavně aktuální sportovní výsledky a podrobný televizní program. Na straně 888 pak ani na Barrandově nechybí skryté titulky.

Sledovanost českých teletextů

Velmi zajímavé jsou výsledky sledovanosti českých teletextů. Zatímco v žebříčcích sledovanosti televizních kanálů se pravidelně na prvním místě umísťuje Nova, u teletextů je tomu úplně jinak. Jednoznačným vítězem jsou zde teletexty veřejnoprávní České televize. Podle posledních čísel průzkumu, kolik času diváci strávili čtením teletextu je na prvním místě teletext ČT Sport, na druhém teletext ČT1 a na třetím teletext ČT2. Následuje ČT 24 a až na pátém místě je TV Nova. Na dalším místě je Prima, z ní Barrandov, za ním je Prima Cool a žebříček uzavírá poslední Prima Love. Pokud jde o konkrétní stránky, tak podle průzkumů je nejsledovanější stránkou stana 171 teletextu ČT s aktuálním počasím. Důvodů proč jsou nejsledovanější právě teletexty veřejnoprávní televize, když ve sledovanosti televizí vedou komerční stanice, je několik. Za prvé teletext České televize je kvalitnější, obsahuje více informací a je po všech stránkách lepší než teletexty komerčních televizí. Za druhé teletextové informace vyhledávají především sázkaři a sportovní fanoušci, takže logicky má vysokou sledovanost teletext na ČT4 Sport a konečně třetí příčinou může být množství reklam na teletextech komerčních televizí.

Teletext na zahraničních programech

Teletextové vysílání už ve světě funguje více než 40 let a čeští diváci mohou teletextové stránky sledovat nejen u českých, ale i u zahraničních televizních kanálů. Stejně jako u nás, i v ostatních zemích je teletext naprostou samozřejmou součástí vysílání jak veřejnoprávních, tak komerčních stanic a tak u většiny těch hlavních programů teletext najdeme. Naopak u různých menších nebo kabelových programů nemá teletext moc velký smysl a tak u mnoha stanic není vůbec.

Teletext na internetu

Teletextové stránky jednotlivých českých, ale i zahraničních televizí si můžeme zobrazit nejen na svých televizorech, ale i na počítačích, noteboocích, tabletech a mobilech, a to díky internetu. Na internetu najdeme spoustu stránek, na kterých se můžeme podívat na různé teletexty z mnoha zemí světa. Pokud nám jde hlavně o český a slovenský teletext, odkazy na něj najdeme např. na stránce http://www.teletext.tv-on-line.cz/. Součástí této přehledné a jednoduché internetové stránky je celkem 20 teletextů – ČT 1, ČT 2, ČT 4 , Nova, Prima, Prima Cool, Barrandov, TV Noe, STV, Markíza, Joj, TVP, ARD, ZDF, Kabel 1, Pro 7, RTL, VOX, CNN a ORF. Jestli nás zajímá pouze teletext ČT, můžeme si ho zobrazit přímo na stránkách České televize pod odkazem http://www.ceskatelevize.cz/teletext/ct/. Stejně tak můžeme na internetu najít i další teletexty ostatních českých i zahraničních programů – obvykle jsou přímo součástí jejich webových stránek.

Teletext a jeho nástupci

Zatímco v minulosti byl teletext velmi oblíbený a jeho role měla docela velký význam, v dnešní době už teletext pro většinu lidí moc smysl nemá. Pokud jsme připojení k internetu, máme přístup k informacím mnohem rychleji a hlavně v mnohem lepší a obsažnější formě. Zatímco teletext umožňuje pouze textové zpracování informací, na internetu nebo v televizi vidíme i obrázky, videa atd. Zatímco teletext je u nás i ve světě pomalu ale jistě na ústupu, do popředí se začíná dostává  Hbb TV, jejíž součástí je mimo jiné i tzv. superteletext.  Hbb Tv ve světě funguje už několik let, u nás se zatím teprve rozjíždí. Jako první ho z velkých českých stanic začala poskytovat Česká Televize a superteletext na něm spustila 4. května 2012. Hbb TV mohou sledovat diváci České televize na všech jejích programech a k tomu aby mohli aplikaci používat, musí mít televizor nebo set-top-box, který tuto funkci umožňuje – obvykle se jedná o tzv. Smart TV, které umožňují připojení k internetu. Hbb Tv pak kromě vylepšeného superteletextu obsahuje také EPG – elektronický programový průvodce a hlavně aplikaci iVysílání. Ta umožňuje divákům přístup ke kompletnímu archivu videí, která jsou na webu České televize. Bližší informace o tom, co je to Hbb TV, jak vypadá, jaké má funkce a jaké televizory ji aktuálně podporují, najdeme na webové stránce na adrese http://www.ceskatelevize.cz/hbbtv/. Kromě veřejnoprávní ČT se s aplikací Hbb TV můžeme setkat např. u některých kabelových infokanálů (např. UPC Express) a také u vybraných zahraničních stanic (např. německé veřejnoprávní televize). Hbb Tv je u nás zatím teprve na začátku, ale dá se předpokládat, že časem se bude rozšiřovat i na další TV programy a postupně se stane podobným standardem jakým byl dosud teletext. Pokud tedy např. plánujeme koupi nového televizoru a chceme mít přístup k této aplikaci, určitě se nesmíme zapomenout na tuto funkci zeptat – televizí, které podporují Hbb Tv už je na trhu spousta a dají se koupit i za relativně nízké ceny.


Reklama:

 Profesionální Digitalizace 8mm filmů, filmových pásů/kotoučů, VHS a kamerových pásků i audio kazet. Digitalizace fotek, diáků a negativů.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!