Teletext ČT


Teletextové stránky jsou už dlouhou řadu let nedílnou součástí vysílání České i tehdejší Československé televize. Česká veřejnoprávní televize provozuje svoje teletextové stránky dodnes a i když už v dnešní době existují mnohem modernější technologie a většina domácností je vybavena počítači s připojením na internet, teletextové stránky stále zůstávají zajímavou alternativou a spousta lidí je využívá jako cenný zdroj aktuálních informací.

Teletext ČT a jeho historie

Ve světě se teletext poprvé objevil roku 1970 ve Velké Británii. Díky velkému úspěchu se postupně rozšířil po celém světě a od roku 1988 se dostal i do Československa. 1.května 1988 bylo slavnostně zahájeno teletextové vysílání na prvním okruhu Československé televize a první diváci tak mohli přijímat informace i z tohoto zdroje. V prvních letech se ale teletext dostal pouze k velmi malému množství diváků – koncem osmdesátých letech ještě velká většina lidí neměla televizní přijímače vybavené teletextovým dekodérem a tak teletext přijímat nemohli. To se změnilo v letech devadesátých, kdy dosáhl teletext v Česku největšího rozmachu. Začal se vysílat i na dalších programech (nejen na druhém okruhu veřejnoprávní ČT, ale i na komerčních stanicích) a navíc se televizory s teletextem staly naprostou samozřejmostí. Nevýhodou teletextu je ale skutečnost, že je stále stejný a technologicky se nijak neposouvá dopředu. Proto už je v posledních letech teletext na ústupu a nové televizní kanály jej často už ani nevysílají.

Co vše obsahuje teletext ČT?

Teletext ČT je jednou z mála výjimek na českém mediálním trhu. Zatímco komerční televize už většinou žádný teletext nemají nebo jej vysílají v omezené podobě, teletext veřejnoprávní České televize stále vysílá v plném rozsahu a kvalitě. Jeho základem je aktuální zpravodajství z domova i ze světa, sportovní zpravodajství, včetně živě aktualizovaných výsledků, programy České televize, kulturní rubrika, zprávy ze světa financí a ekonomiky a celá řada dalších zajímavých rubrik. Teletext je v současné době oblíbený zejména u starší generace, zvláště u seniorů, kteří nemají internetové připojení a často jej využívají také sázkaři ke sledování aktuálních sportovních výsledků. Kromě klasického způsobu sledování teletextu si jeho stránky můžeme číst i v rámci aplikace HbbTV nebo přímo na webových stránkách České televize. Další alternativou jsou např. speciální aplikace pro mobilní telefony.

Zpravodajství na teletextu ČT

Asi nejdůležitější a základní složkou teletextu České televize je aktuální zpravodajství. To na stránkách teletextu ČT nalezneme mezi stránkami 100 až 200. Zprávy z domova začínají na stránce 110, kde je přehled titulků aktuálních zpráv. Na straně 111 jsou pak stručné aktuality. Od strany 130 pak začíná zpravodajství ze světa. Na stránce 150 si pak můžeme přečíst výběr z denního tisku a na straně 160 je rubrika zajímavosti a kdo je kdo, co je co. Souhrn toho nejdůležitějšího je na stranách 101 až 103. Redakce teletextu jinak funguje od pondělí až do neděle po celý rok, ve všední dny od 6 do 23 hodin, o víkendech pak od 6.30 do 23 hodin.

Aktuální počasí na teletextu ČT

Hned po zpravodajství následuje rubrika počasí. To začíná na stránce 170 a pokračuje až po stranu 197. Počasí na teletextu ČT zahrnuje spoustu informací – najdeme zde předpověď pro Českou republiku na následující dny, aktuální stav počasí na našem území, předpověď počasí pro jednotlivé regiony, informace o sluneční aktivitě a geomagnetickém poli, biometeorologickou předpověď, rekordní teploty, informace o stavech řek a povodňové zpravodajství, informace o sjízdnosti řek, o kvalitě ovzduší, počasí v Evropě i ve zbytku světa, počasí v přímořských letoviscích a v zimě samozřejmě podrobné sněhové zpravodajství a informace o počasí na horách a v lyžařských střediscích. Počasí je samozřejmě pravidelně aktualizované a diváci tak vždy najdou aktuální a přesné informace z jednotlivých míst.


Reklama:

 Profesionální Digitalizace 8mm filmů, filmových pásů/kotoučů, VHS a kamerových pásků i audio kazet. Digitalizace fotek, diáků a negativů.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!